آموزش ویژوالهای Power BI از نوع Custom visual (شماره3): ویژوال Treemap Bar Chart by MAQ Software

Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI

مقدمه ای در مورد ویژوال Treemap Bar Chart

جهت دانلود فایل نمونه Power BI و فایل اکسل مرتبط با مقاله فرم انتهای مقاله را تکمیل نمایید.

سازمان‌ها و شرکت‌ها گاها بسته به نوع کسب و کار خود نیاز به یک‌سری Visual منحصربفرد دارند تا با آن بتوانند به خوبی اطلاعات و مفاهیم را انتقال دهند از این رو شرکت مایکروسافت اقدام به طراحی یک‌سری Visual ها به شکل Custom کرده که سازمان و شرکت مورد نظر به راحتی می‌توانند از سایتی که در ادامه درج خواهد شد، Visual مورد نظر خود را دانلود و به نرم‌افزار Power BI اضافه کنند. تا با بهره‌گیری از این Visual Custom به خروجی مطلوب و مد نظر خود دست پیدا کنند. حتی برخی از سازمان‌ها چند ویژوال را با هم ترکیب و در گزارش و مصورسازی از آنها بهره می‌گیرند.

https://appsource.microsoft.com/en-us/marketplace/apps?product=power-bi-visuals

ما در این گزارش به بررسی ویژوال Treemap Bar Chart (نقشه‌ی درختی میله‌ای) می‌پردازیم.
مدل کارکرد این ویژوال به این صورت است که تمامی اطلاعات را به صورت نمودار میله‌ای(نواری) داده‌ها را به صورت مستطیل های رنگی بسته به نوع و مقدار عددی آن نمایش می‌دهد که تمامی اینها را به صورت انباشته و سلسه مراتبی نمایش می‌دهد.

Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI آموزش

در حالت اولیه که به طور پیش‌فرض در تصویر فوق ارائه شده است سودآوری را در ابتدا براساس شهر سپس شهرستان‌ها و در آخر منطقه جغرافیایی آن شهرستان را که در غرب یا شرق یا جنوب و شمال آن شهر قرار گرفته را با رنگ قرمز و آبی و سبز و… نمایش میدهد. و نوع ترتیب آن نیز بر حسب مجموع سود حاصل از بیشترین شهر به کمترین شهر است. که خود از جمع شهرستان های آن شهر بدست آمده است. که در این مورد شهر contra costa با داشتن بیشترین تعداد شهرستان بیشترین وزن را نیز به خود اختصاص داده است. طبق جدول ذیل میتوانید جزئیات اعداد ویژوال بالا را نیز ملاحظه کنید. (شهرستان phoenix با 264.000 دلار سود از شهر maricopa منطقه south این شهر بیشترین میزان سود و شهرستان tucson از شهر pima منطقه south این شهر کمترین میزان سود را دارد)

Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI جدول مثال

Build Visual در ویژوال Treemap Bar Chart

در این بخش بر خلاف اکثر نمودارها که محور x , y دارند اینجا قسمتی هست به نام axis یا همان محور که دیتا را روی هم و به طور میله‌ای نمایش می‌دهد.
متمایزترین بخش این ویژوال نیز قسمت legend آن است که ما می‌توانیم همزمان دوlegend را داشته باشیم که در اینجا برای نمونه همزمان City, Region را قرار داده که که نشان می‌دهد کدام شهر از کدام منطقه جغرافیایی است.
نکته مهم بعدی نیز داشتن گزینه value می‌باشد که در این بخش با قرار دادن مقدار ، فروش ، سود و… در این قسمت به طور کامل اطلاعات را در کادر مستطیلی نمایش می‌دهد. که در اینجا Profit را نمایش داده، که بسیار در تصویر سازی و فهم موضوع کمک می‌کند و با یک نگاه می‌توان متوجه شد کدام شهرستان بیشترین و کمترین سود را دارد.

Horizontal Orientation در ویژوال Treemap Bar Chart

در این حالت نیز مانند بخش اول تمامی اطلاعات به صورت میلهای نمایش داده شده است با این تفاوت که جهت آن به صورت افقی می‌باشد.

Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI آموزش ویژوال

Animation در ویژوال Treemap Bar Chart

در حالت انیمیشن تفاوت مهمی که با حالت قبل دارد این است که شما می‌توانید بر روی هر یک از مستطیل‌ها کلیک کنید و در این حالت تمامی region های یک شکل را به شما نمایش می‌دهد. مثلا شما بر روی شهرستان concord کلیک کنید که در منطقه west قرار دارد تمام شهرستان‌های منطقه west را در کنار هم به شما نشان می‌دهد که به راحتی می‌توانید مقایسه کنید کدام شهرستان‌ها از منقطه west عملکرد بهتر و یا ضعیف‌تری را داشته است.

Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI Animation
آموزش Power BI از نوع Custom
Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI Animation

با کلیک بر روی ستون و بر روی نام concord تمام شهرستان‌های منطقه west را یکجا برای ما آورد و همچنین با اندازه و با پررنگ و کم‌رنگی مستطیل‌ها متوجه میزان سوددهی از بیشترین به کمترین میشویم.)در شهر contra costa ، شهرستان های حاضر در منطقه west بیشترین سود را دارند به طور مجموع و شهرستان Bethrl Island با 260.300 بیشترین سود را کسب کرده که با رنگ قرمز پررنگ متمایز شده است اگر مجدد روی نام یکی از این شهرستان‌ها کلیک کنیم آنرا به تنهایی برای ما نمایش می‌دهد.

Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI Animation

در این حالت نیز اطلاعات شهرستان مورد نظر را به تنهایی مشاهده می‌کنیم، سپس با کلیک کردن بر روی بخش خالی صفحه مجدد به حالت اولیه و نمایش کلی محور برمی‌گردد.

Total Labels در ویژوال Treemap Bar Chart

در این حالت نیز دسته بندی‌ها به صورت محور میله‌ای انباشته شکل گرفته با این تفاوت که در اینجا در ابتدا ایالت((State را مشخص کرده و سپس به بررسی ناحیه ((Area موجود در آن ایالت پرداخته و Value آنها را بر اساس مقدار و همچنین از چپ به راست بر اساس حروف الفبا از ایالت Alaska تا ایالت Idaho دسته بندی کرده است. همچنین وسعت مستطیل نشان از کم و زیاد بودن مقدار در آن ناحیه است .و مجموع تعداد فروش هر ایالت را بالای هر ستون مشخص کرده است که در تصویر ایالت Alabama با 28 واحد فروش مشخص شده است .که با یک نگاه مخاطب متوجه میشود کدام ناحیه در آن ایالت بیشترین و کمترین مقدار فروش را دارد.

Treemap Bar Chart by MAQ Software Power BI Total labels جدول

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید مجموع Area ایالت Alabama موفق شده‌اند 28 واحد فروش داشته باشند که البته در اینجا بر حسب حروف الفبا Sort شده است که می‌توان در گوشه‌ی بالا سمت راست ویژوال با کلیک بر روی 3 نقطه Sort را بر اساس مقدار از بیشترین به کمترین و بالعکس و موارد دیگر با توجه به نیاز نمایش داد.

Formatting settings در ویژوال Treemap Bar Chart

در این حالت نیز نوع چیدمان و ترتیب قرار گرفتن Legend را نمایش می‌دهد که در اینجا بر 2 نوع Region و City دسته بندی شده است. در حالت Region (ویژوال سمت چپ) شما در پایین هر محور منطقه جغرافیایی را مشاهد می‌کنید که کدام ایالت‌ها در آن منطقه هستند و با کلیک بر روی هر ایالت متوجه می‌شوید کدام ناحیه از آن ایالت در آن بخش وجود دارد. و در حالتCity هر ستون نشان دهنده آن شهر با موقعیت جغرافیایی شهرستان‌های ‌آن می‌باشد. این حالت نشان میدهد بیشترین فروش در کدام منطقه جغرافیایی است که در اینجا منطقه west با تعدد ناحیه بیشترین مبلغ سود را دارد. و در حالت City (ویژوال سمت راست) نیز متوجه می‌شوید کدام منطقه جغرافیایی(شمال، جنوب ، غرب ، شرق) آن شهر بیشترین سود را دارد.

Formatting settings در ویژوال Treemap Bar Chart

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید مجموع Area ایالت Alabama موفق شده‌اند 28 واحد فروش داشته باشند که البته در اینجا بر حسب حروف الفبا Sort شده است که می‌توان در گوشه‌ی بالا سمت راست ویژوال با کلیک بر روی 3 نقطه Sort را بر اساس مقدار از بیشترین به کمترین و بالعکس و موارد دیگر با توجه به نیاز نمایش داد.

Formatting settings در ویژوال Treemap Bar Chart جدول

در این حالت نیز به ما بر اساس مناطق جغرافیایی کل نشان می‌دهد که ما متوجه می‌شویم منطقه Central (مرکزی) که ایالت Colorado می‌باشد ضعیف‌ترین مقدار فروش را با مجموع 9 واحد داشته است.

Report tooltips در ویژوال Treemap Bar Chart

این بخش، از ویژوال نیز ترکیبی از حالت قبل است یعنی به ما آن شهر و میزان سود آن شهر بر اساس منطقه جغرافیایی را نمایش می‌دهد و همچنین با کلیک بر روی آن منطقه شهرستان‌های موجود و میزان تجمیعی سود آنها را نمایش می‌دهد. که در اینجا منطقه west با داشتن 4 شهرستان در دل خود از شهر Contra costa مجموعا 765 دلار سود شناسایی کرده است، که بیشترین میزان سود در مناطق جغرافیایی شهر مورد اشاره می‌باشد.

Report tooltips در ویژوال Treemap Bar Chart جدول

در جدول مشاهده میفرمایید که منطقه west شهر Contra costa بالاترین سود میان تمام مناطق جغرافیایی و همچنین تمامی شهرها بدست آورده است.

به طور کلی ویژوال Treemap Bar Chart می‌تواند اطلاعات کلی را به صورت انباشته‌ی روی هم و نقشه درختی نمایش دهد و با یک نگاه متوجه عملکرد یک برند از جهت Value , Profitو اینکه کدام شهر ، شهرستان و منطقه جغرافیایی قوی‌تری بوده و همچنین بسیاری دیگر از موارد می‌شویم که برای ادراک از وضیعت فعلی در یک نگاه بسیار مناسب و کاربردی است.

دانلود فایل نمونه اکسل و Power BI توضیحات مقاله

جهت دانلود فایل نمونه Power BI و فایل اکسل مرتبط با آن فرم زیر را تکمیل نمایید، بعد از ارسال فرم به ایمیل خود مراجعه و فایلها را دریافت نمایید.

 

    دیدگاه‌ خود را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    اسکرول به بالا