آموزش ویژوالهای Power BI از نوع Custom visual (شماره 1): ویژوال Chiclet Slicer

آموزش ویژوالهای Power BI از نوع Custom visual شماره 1 - ChicletSlicer

جهت دانلود فایل نمونه Power BI و فایل اکسل مرتبط با مقاله فرم انتهای مقاله را تکمیل نمایید.

قبل از شروع مقاله آشنایی با ویژوال Chiclet Slicer بخاطر داشته باشید که جهت دانلود فایل نمونه Power BI و فایل اکسل مرتبط با آن و همچنین ویدیوی بدون کلام نحوه استفاده از ویژوال در حدود 3 دقیقه می توانید فرم انتهای صفحه را تکمیل نمایید و بعد از ارسال فرم به ایمیل خود مراجعه و فایلها را دریافت نمایید. این مقاله توسط آقای مهدی حاجی حسینی از دانشجویان کد 14 دوره هوش تجاری مهندس ایمن پور تهیه و منتشر شده است و از ایشان بسیار متشکریم.

مقدمه ای در مورد Chiclet Slicer

Chiclets، یک نام تجاری آدامس با روکش آب نبات است اشاره می کند. صفحه کلید Chiclet، با کلیدهای کوچک که شبیه Chiclets هستند نامگذاری شده است (ویکی پدیا). این ویژوال نیز احتمالا به دلیل شکل دکمه های ایجاد شده و رنگ بندی های متفاوتی که با افزودن تصاویر داخل آنها به وجود می آید این نام را گرفته است.

افزودن ویژوال Chiclet Slicer به Power BI

برای افزودن این ویژوال از قسمت Visualizations و انتخاب گزینه Get more visuals (تصویر زیر) می توانید فایل آن را از سایت Microsoft دریافت کنید.

افزودن ویژوال ChicletSlicer به Power BI​

همچنین می توانید بطور مستقیم اینجا کلیک کنید و به صفحه ویژوال مورد نظر بروید، برای دریافت ویژوال نیاز به اکانت مایکروسافت دارید ولی می توانید با دانلود sample که در عکس زیر مشخص شده است نحوه کارکد ویژوال را ببینید. البته در فایلهایی که در اختیار شما در انتهای مقاله گذاشته خواهد شد یک نمونه کاربردی تقدیم خواهد شد.

دانلود ویژوال ChicletSlicer از سایت مایکروسافت Power BI​

ویژگیها و تنظیمات ویژوال Chiclet Slicer

ویژوال مورد بررسی به عنوان یک اسلایسر دارای ویژگی های عمومی (General) است. می توان از آن برای فیلتر کردن داده ها، مانند سایر اسلایسرها از آن برای فیلتر کردن بر اساس متن، اعداد، تاریخ یا هر نوع داده دیگری استفاده کنید. به همین منظور، این نوشتار به مواردی مانند تغییر رنگ و سایز المان ها وغیره که با سایرین مشابه است، نمی پردازد.
این ویژوال دو امکان مهم را برای کاربر فراهم می کند که آن را از سایر ویژوال ها متمایز می کند:
یک- امکان افزودن تصویر به دکمه ها
دو- امکان تغییر آرایش دکمه ها در ردیف ها و ستون های دلخواه که میتوان به صورت افقی یا عمودی یا در یک ماتریس مرتب کرد. می توان آن را با رنگ ها، فونت ها و سبک های مختلف نمایش داد.

همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، گزینه جدیدی به نام image به ستون Build Visual افزوده شده است که می توان جدول مرتبط با تصاویر را انتخاب کرد.

توضیح ویژگیهای ویژوال ChicletSlicer

در ستون Format، بخش Visual موارد جذاب این ویژوال قابل تنظیم است.
در زیربخش اول، General، می توان ویژگی دکمه ها را تنطیم نمود.
در بخش اول، ترتیب دکمه ها (Orientation) را می توان به صورت عمودی و افقی تنظیم کرد. تعداد گزینه ها (دکمه ها) در هر سطر و هر ستون نیز قابل تظیم است. همچنین، می توان برای موارد (Disable) نیز تصمیم گیری کرد. در زمانی که بین مقادیرهمبستگی وجود ندارد با انتخاب گزینه Inplace گزینه ها خاکستری شده، با انتخاب Hide مقادیر بدون همبستگی حذف شده و در نهایت با انتخاب Bottom آن مقادیر درانتهای گزینه ها چیده می شود.

تنظیمات ویژوال Chiclet Slicer

در خصوص تعداد سطرها و ستون ها، اگر هر دو صفر انتخاب شود، همه دکمه ها در یک سطر نمایش داده می شود. می توان یکی از دو مورد (سطر/ستون) را صفر در نظر داشت. برای مثال، اگر تعداد سطر ها را صفر بگذاریم، با انتخاب تعداد ستون ها، دکمه ها فقط بر اساس تعداد ستون ها تنظیم می شود. اعداد منفی نیز قابل انتخاب است که یکی از باگ های این ویژوال است.

تعداد سطر و ستون در ویژوال Chiclet Slicer

تعداد ستون: 4، تعداد سطر: صفر

تعداد سطر و ستون در ویژوال Chiclet Slicer

تعداد ستون: صفر، تعداد سطر: 4

در بخش Header میتوان برای مجموعه “عنوان” تعریف کرد. در این بخش نیز ویژگی های بصری متعارف، مانند رنگ و سایز فونت وغیره قابل تنظیم است.

بخش Chiclets به تنظیمات هر دکمه (گزینه) اختصاص دارد. سایز فونت نوشتار های داخل هر دکمه، ابعاد هر دکمه و مشخصات رنگی آنها قابل شخصی سازی است.

همچنین گزینه های، Cut، Rounded و Square در قسمت Outline Style لبه های دکمه ها را به ترتیب گرد، کات دار(بریده) و با لبه تیز (مستطیل کامل) کرده و ظاهر دکمه ها را تغییر می دهد.

حالت Rounded

حالت Cut

حالت Square

بخش بعدی، images، برای تنظیم تصاویر داخل گزینه ها است.

جدول تصاویر باید حاوی آدرس های اینترنتی (URL) تصاویر باشد. آدرس های اینترنتی که نیازی به احراز هویت (Authentication) ندارند فقط پشتیبانی شده و آدرس های فایل های Local پشتیبانی نمی شوند.

در این بخش، گزینه اول، Image Split اندازه و یا سهم تصویر در هر دکمه را مشخص می کند. در صورت بالا بردن این عدد تصویر بزرگتر شده و حذف نوشته زیر تصویر را نیز به دنبال دارد.

 Image Split= 50

Image Split=100

گزینه Round نیز مانند بخش قبل، گوشه های تصاویر داخل هر دکمه را گرد می کند.
گزینه Stretch image تصویر داخل دکمه را در طول و عرض دکمه کشیده و در صورتی که ابعاد تصویر داخل با شکل دکمه متجانس نباشد، امکان از بین رفتن فرم تصویر وجود دارد.(شکل زیر)

Stretch Image: On

در صورتی که گزینه آخر، Bottom Image، را روشن کنیم، تصاویر داخل هر دکمه به زیر عنوان آن منتقل می شود.

Bottom Image: On

در انتها شایان ذکر است، با توجه به نظرات ثبت شده در صفحه این ویژوال در سایت مایکروسافت، این ویژوال برای داده های کمتر از 1000 عدد قابل اجرا است. در صورت استفاده از آن برای داده های بیشتر، نماد “i” نمایش داده می شود. هنگامی که نشانگر ماوس را روی آن نگه می دارید،عبارت زیر نمایش داده می شود:

“Too many values. Not showing all data. Click to see details”

مقدار بسیار زیاد است. همه داده ها نشان داده نمی شوند. برای دیدن جزئیات کلیک کنید.
همچنین می توانید سایر نظرات کاربران در خصوص این ویژوال را در صفحه اختصاصی آن در سایت مایکروسافت مطالعه نمایید.

 

دانلود فایل نمونه اکسل و Power BI توضیحات مقاله

جهت دانلود فایل نمونه Power BI و فایل اکسل مرتبط با آن و همچنین ویدیوی بدون کلام نحوه استفاده از ویژوال در حدود 3 دقیقه فرم زیر را تکمیل نمایید، بعد از ارسال فرم به ایمیل خود مراجعه و فایلها را دریافت نمایید.

    دیدگاه‌ خود را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    اسکرول به بالا