سرانه درآمد کارمندان یا RPE چیست؟ (درآمد به ازا هر کارمند)

سرانه درآمد کارمندان RPE درآمد به ازا هر کارمند

خیلی ها اعتقاد دارند که با ارزش ترین سرمایه هر شرکتی، منابع انسانی آن سازمان است. بر همین اساس است که گاهی منابع انسانی را سرمایه انسانی می نامند.
یکی از شاخصهای کلیدی عملکرد حوزه کارکنان، سرانه درآمد کارمندان یا RPE است که در واقع این شاخص درآمد به ازا هر کارمند را اندازه می‌گیرد. (Revenue Per Employee) بدیهی است که هر شرکتی (در شرایط عقلانی و فارغ از هر نوع رانتی) به دنبال کسب درآمد بیشتر با کارمند کمتر است. در نتیجه تمامی شرکتها به دنبال سرانه درآمد کارمندان بالاتر هستند.

شرکتها باید این عدد را در طول زمان اندازه گیری کنند و نسبت به تغییرات آن و روند آن عکس العمل مناسب اتخاذ کنند. این عدد میزان بهره وری هر کارمند را مشخص می سازد. البته می توان گفت میزان بهره وری شرکت در جذب نیرو را نیز اندازه می گیرد. فرض کنید شرکتی با درآمد ثابت یا رشد کم درآمدی، تعداد کارکنان خود را به یکباره زیاد کند (گاهی اوقات بدون تفکر زیاد) نتیجه آن چه خواهد بود؟ احتمالا در صورتی که نقشه مناسب و هدف خوبی از این کار مدنظر شرکت نباشد، اتفاقات خوبی رخ نخواهد داد.

فرمول سرانه درآمد کارمندان

برای محاسبه باید درآمد شرکت را که در صورت سود و زیان شرکت موجود است بر تعداد کل کارمندان شرکت تقسیم کنیم. این عدد در هر بازه زمانی قابل اندازه گیری است.

پیشنهاد می شود این عدد حتما در دوره های سه ماهه محاسبه شود. البته اگر شرایط مناسب باشد و داده های مورد نیاز به راحتی در دسترس باشد، بهتر است بصورت ماهانه مورد بررسی قرار گیرد و نسبت به تغییرات آن نگاه ویژه ای وجود داشته باشد.

RPE چه عددی باشد بهتر است؟

منطقی است که این عدد هر چقدر بیشتر باشد بهتر است اما می توان بررسی هایی انجام داد. برای مثال شرکتها و صنایع دیگر چه سرانه درآمدی به ازای هر کارمند دارند؟

50 شرکت با بیشترین درآمد سرانه کارمندان در بین 500 شرکت S&P500

با بررسی RPE مربوط به 500 شرکت S&P500،مشخص می شود که 50 شرکتی که بیشترین RPE را داشتند به شرح زیر است.
اعداد جدول مربوط به سال 2017 است و میزان تغییرات نسبت به سال 2016 نیز آورده شده است.

24 شرکت فعال در حوزه انرژی و 10 شرکت فعال در حوزه سلامت در لیست فوق هستند که اعداد بزرگی است و نشان می دهد که این صنایع RPE بزرگی دارند.

شرکت  Valero Energy Corporation که فعال حوزه انرژی است اولین شرکت لیست فوق است.

RPE صنایع مختلف

جدول زیر RPE صنایع مختلف را در آمریکا نشان می دهد. همانطور که از بخش قبل انتظار می رود شرکتهای فعال در حوزه انرژی بزرگترین RPE را به خود اختصاص می دهند.

10 شرکت با کمترین درآمد سرانه کارمندان در بین 500 شرکت S&P500

در ادامه 10 شرکت با کمترین درآمد به ازا هر کارمند یا RPE آمده است:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا