Business Intelligence

معرفی کتاب جعبه ابزار انبارداده کیمبال

فصل 1: انبار داده  ، هوش تجاری

این فصل به معرفی مفاهیم پایه انبار داده و تفاوت های آن با سیستم های عملیاتی میپردازد.همچنین نگاهی اجمالی به جایگاه انبار داده در هوش تجاری داشته و فرایند پیاده سازی یک انباره داده را شرح می دهد.همچنین در این فصل به طور مختصر به معرفی اجرا انبار داده یعنی Factو Dim پرداخته شده است.

فصل 2: ​​مدل سازی چند بعدی کیمبال

در این فصل مدل پیاده سازی انبار داده با رویکرد کیمبال تشریح شده است ، همچنین نگاه عمیقی به اسکیماهای طراحی انبار داده ،انواع Fact و Dim و موضوعات پیشرفته در مورد آنها بیان شده است.تقریبا تمام مفاهیمی که برای طراحی و پیاده سازی انبارداده مورد نیاز است ،در این فصل تکمیل شده است.

فصل 3: خرده فروشی

خرده فروشی نمونه ای کلاسیک است که برای نشان دادن مدل سازی چند بعدی استفاده می شود. در این فصل فرایند طراحی انبار داده در سیستم خرده فروشی بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 4: انبار

در این فصل فرایند طراحی انبار داده در سیستم انبار بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 5: تدارکات

با توجه به اهمیت زنجیره تامین در یک سازمان در این فصل فرایند طراحی انبار داده در سیستم تدارکات بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 6: مدیریت سفارشارشات

در این فصل فرایند طراحی انبار داده در سیستم مدیریت سفارشات بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 7: حسابداری

در این فصل به معرفی فرآینده های حسابداری و بودجه ریزی پرداخته شده است ، همچنین مفاهیم مانند ساختار حساب ها ،سال مالی و ساختارهای سلسله مراتبی مورد نیاز معرفی شده اند و در نهایت با معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 8: مدیریت ارتباط با مشتری

بسیاری از سیستم های انبار داده با هدف شناخت بهتر نیازمندی های مشتریان جهت ارائه خدمات بهتر به آنها طراحی و پیاده سازی شده اند،بنابراین در این فصل نیز فرایند طراحی انبار داده در سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 9: مدیریت منابع انسانی

این فصل به بررسی چندین جنبه منحصر به فرد از منابع انسانی در مدل چند بعدی می پردازد ،همچنین در مورد نحوه استفاده از سلسله مراتب بحث می کند.در نهایت فرایند طراحی انبار داده در سیستم مدیریت منابع انسانی بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 10: خدمات مالی

در این فصل به مطالعه موردی یک بانک پرداخته شده است و عناصری مانند ساختار حساب های بانکی و روابط آنها با مشتریان تشریح شده است.همچنین تعدادی از Fact, Dim های مرتبط و نحوه ارتباط آنها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 11: ارتباطات

این فصل تا حدودی متفاوت ساخته شده است تا شما را ترغیب به تفکر انتقادی کند هنگام انجام بررسی طراحی مدل چند بعدی. ما با یک بعدی شروع می کنیم طراحی که در نگاه اول قابل قبول به نظر می رسد. آیا می توانید مشکلات را پیدا کنید؟ علاوه بر این،ما خصوصیات ابعاد موقعیت جغرافیایی را کشف می کنیم.

فصل 12: حمل و نقل

دراین فصل به مطالعه موردی یک ایرلاین پرداخته شده و موجودیت های درگیر در طراحی انباره داده این حوزه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

فصل 13: آموزش

دراین فصل به مطالعه موردی یک موسسه آموزشی پرداخته شده و موجودیت های درگیر در طراحی انباره داده این حوزه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

فصل 14: بهداشت و درمان

دراین فصل به مطالعه صنعت بهداشت و درمان پرداخته شده و موجودیت های درگیر در طراحی انباره داده این حوزه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

فصل 15: تجارت الکترونیکی

در این فصل فرایند طراحی انبار داده در حوزه تجارت الکترونیکی بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 16: بیمه

در این فصل فرایند طراحی انبار داده در صنعت بیمه بیان و به معرفی Fact و Dim های مربوط به آن پرداخته شده است.همچنین ارتباط بین این موجودیت ها از طریق Bus Matrix بیان شده است.

فصل 17: بررسی اجمالی چرخه عمر سیستم انبارداده

تمرکز این فصل روی چرخه عمر یک سیستم انبارداده است و موضوعاتی مانند شناسایی نیازمندی ها، نحوه طراحی ،نحوه نگهداشت سیستم و آسیب های احتمالی مربوط به رامعرفی و بررسی می کند.

فصل 18: فرآیند مدل سازی چند بعدی وفعالیت های مرتبط با آن

در این فصل مروری مجدد روی مدل چند بعدی انجام شده و برخی تکنیک های لازم جهت توسعه آن تشریح می گردد.و در نهایت تحویل دادنی های کلیدی یک مدل چند بعدی معرفی و بررسی می شود.

فصل 19: زیر سیستم ها و تکنیک های ETL

تمرکز این فصل روی تشریح زیر سیستم های درگیر در فرآیند ETL است و نحوه دریافت اطلاعات از منابع داده ای مختلف و پاکسازی آنها و همچنین نحوه ورود این داده ها به انبار داده شرح داده خواهد شد.

فصل 20: طراحی و توسعه سیستم ETL

در این فصل به تشریح فرآیند ETL پرداخته شده و نحوه طراحی و پیاده سازی و همچنین مراحل توسعه آن تشریح میشود

فصل 21: تجزیه و تحلیل Big Data

ما در فصل آخر به موضوع محبوب Big Data می پردازیم. در ادامه به معرفی معماری این سیستم ها و نحوه طراحی سیستم انبار داد در این حوزه پرداحته خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن