Data warehouse

انبار داده (Data Warehouse) چیست

مقدمه

انبار سازی داده ها (Data Warehousing ) فرایندی است برای جمع آوری و مدیریت داده ها از منابع متنوع جهت ارائه یک فهم معنی دار در کسب و کار ها.

 یک انبار داده معمولاً با اتصال به منابع ناهمگن  و جمع آوری اطلاعات از آنها به  تجزیه و تحلیل داده های تجاری کمک می کند. انبار داده هسته اصلی سیستم BI است که برای تجزیه و تحلیل داده ها و گزارش دهی طراحی شده است.

انبار داده  ترکیبی از فناوری ها و مؤلفه هایی است که به استفاده استراتژیک از داده ها کمک می کند. این  محل ذخیره سازی مقدار زیادی از اطلاعات تولید شده در کسب وکار ها را در خود جای داده و برای پرس و جو های سریع و تجزیه و تحلیل داده طراحی شده است. انبار داده  فرآیند تبدیل داده به اطلاعات و به موقع در اختیار قراردادن آن برای کاربران جهت ایجاد ارزش افزوده برای آنهاست. انبار داده  به کاربران کمک می کند تا با درک و تقویت عملکرد در راستای بهیود آن گام بردارند.

در بسیاری از متون به انبار داده پایگاه داده پشتیبانی از تصمیم (Decision Support Systems)نیز گفته میشود .انبار داده  معمولا جدا از بانک اطلاعاتی اصلی در  سازمانها نگهداری می شود.

انبار داده  یک محصول نیست بلکه یک محیط است. در واقع انبار داده   یک ساختار یا یک معماری از یک سیستم اطلاعاتی است که اطلاعات لازم برای پشتیبانی از تصمیم گیری فعلی و اطلاعات  تاریخی را در اختیار کاربران قرار می دهد .

بسیاری از شما می دانید که یک پایگاه داده عملیاتی به صورت نرمال طراحی شده است. در نتیجه به عنوان مثال در یک سیستم موجودی انبار دارای تعداد زیادی جدول مجزا است،که از طریق کلید های اصلی و خارجی باهم در ارتباط هستند. در نتیجه برای ساخت گزارشی مانند نمایش موجودی کالا نیاز است که تمامی این جداول با هم ترکیب شوند و این موضوع می تواند سرعت گزارش و زمان پاسخگویی را کند کند. در عوض انبار داده  به صورت غیر نرمال طراحی شده و پیاده سازی آن به گونه است که پاسخگوی نیاز های گزارشی در حداقل زمان ممکن باشد.

نام های مشابه سیستم انبار داده

 • سیستم پشتیبانی تصمیم گیری (DSS)
 • سیستم اطلاعات اجرایی
 • سیستم اطلاعات مدیریت
 • راه حل هوش تجاری
 • برنامه تحلیلی
 • پایگاه داده تحلیلی

تاریخچه انبار داده

نیاز به انبار داده  با پیچیده تر شدن سیستم های رایانه ای و افزایش روزافزون اطلاعات ، ونیاز به ذخیره سازی داده ها بیشتر شد.

رویدادهای مهم در تکامل انبار داده

 • 1960- دارتموث و ژنرال میلز دریک پروژه تحقیقاتی مشترک ، اصطلاحات ابعاد(Dimension) و حقایق(Fact) را توسعه دادند.
 • 1970- Nielsen و IRI ساختار چند بعدی فروش را به صورت (Data Mart)برایحوزه خرده فروشی معرفی کردند.
 • 1983- شرکت Tera  یک سیستم مدیریت پایگاه داده را معرفی می کند، که به طور خاص برای پشتیبانی تصمیم گیری طراحی شده است
 • 1980-اولین توسعه از سیستم انبار داده  از اواخر دهه 1980 میلادی  توسط Paul Murphy  و Barry Devlin در شرکت IBMآغاز شد.

مفهوم واقعی انبار داده   توسط Inmon Bill ارائه شده است. وی به عنوان پدر انبار داده در نظر گرفته شد. وی در مورد موضوعات مختلفی در مثل ساخت ، استفاده و نگهداری انبار داده   مطالب زیادی ارائه  کرده است.

تفاوت انبار داده  با Data Mart عملیاتی

Data Warehouse

 بـه مجـموعـه ای از داده‌ها گفـتـه می شود که از منابع مختلف اطلاعاتی سازمان جمع آوری، دسته بندی و ذخیره می شود. در واقع یک انبار داده مخزن اصلی کلیه داده های حال و گذشته یک سازمان می باشد که برای همیشه جهت انجام عملیات گزارش‌گیری و آنالیز در دسترس مدیران می باشد. انبارهای داده حاوی داده هایی هستند که به مرور زمان از سیستم های عملیاتی آنلاین سازمان(OLTP) استخراج می شوند، بنابراین سوابق کلیه اطلاعات و یا بخش عظیمی از آنها را می توان در انبار داده ها مشاهده نمود.

Data Mart

 به صورت ویژه، یک Data Mart یک Data Warehouse است که برای یک واحد ویژه در یک سازمان ساخته می شود. به عنوان مثال واحدهای مالی، فروش و بازاریابی در یک سازمان میتوانند Data Mart را در خود داشته باشند و جایگزین انبار داده بزرگ شوند. Data Mart با روش Data Warehouse ساخته میسود و احتمالأ کوچکتر از آن هستند چون واحد ویژه ای را سرویس میدهند. Data Mart ها، برای تجزیه و تحلیل بهتر توسط مدیران واحدها توسعه داده شدند.

مزایای انبار داده

 • انبار داده برای برآورده کردن نیازهای تجزیه و تحلیل طراحی شده است،
 • درانبار داده  اطلاعات خلاصه شده و قدیمی موجود است که گاهی در منابع اصلی موجود نیست.
 • انبار داده  برای گزارشات با کارآیی بالا بهینه شده است.
 • کاربران سازمان لازم نیست با مدلهای مختلفی از داده سروکار داشته باشند
 • لازم نیست که برای آنالیز کردن چند زبان اجرای Query را بدانند
 • یکپارچگی داده ها طراحی پردازشهای سیستم را ساده میکند،
 • داده های انباره همیشه قابل دستیابی است وتجزیه و تحلیل پردازشها را آسان می کند

رویکرد های طراحی انبار داده

بالا به پایین (اینمون) :

در این دیدگاه انبار داده با استفاده از نرمال سازی دیتا مدل طراحی می شود. اتمیک داده ها در پایین ترین سطح جزئیات قرار دارند. دیتا مارت ها که شامل داده های مورد نیاز کار های خاص و دپارتمان های خاص است از انباره داده ایجاد می شود. در این دیدگاه انباره داده  مرکز اطلاعات سازمان محسوب می شود.

  پایین به بالا (کیمبال) :

در این دیدگاه ابتدا دیتامارت ها برای تولید گزارشات و تحلیل توانایی ها برای پردازش های خاص ایجاد می شوند. نکته مهم درباره این مدل که پایین به بالاست توانایی مدل کردن فعالیت های از بالا به پایین می باشد. دیتامارت ها شامل حقایق ، نکات کلیدی می باشند. حقایق شامل اطلاعات اتمیک ، اطلاعات ضروری و داده های خلاصه شده باشد. دیتا مارت ها اغلب شامل مدل های کسب و کار خاص یک منطقه مانند “فروش” و یا “تولید” است. دیتامارت ها در نهایت یکپارچه شده و انبار داده را  ایجاد می کنند.

مقایسه انبار داده  با بانک های اطلاعاتی سیستم های عملیاتی

معیار مقایسهData BaseData Warehouse
مدل‌های دادهOLTPOLAP
 کاربرانکاربران عادیمدیران
عملیات قابل اجرا Select/Insert/Update/DeleteSelect
حجم داده‌هاچند مگابایت تا چند گیگابایت چند گیگابایت تا چند ترابایت
سرعت پرس و جو متوسط به پایینبسیار بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن