Querying

زبان T-SQL چیست؟

دو دهه پس از معرفی پایگاه داده رابطه ای، شرکت Microsoft اولین نسخه از Microsoft SQL Server را با اسم رمز Filipi معرفی کرد. طی سه دهه بعد و تا به امروز این شرکت 20 نسخه از این محصول را ارایه کرده است. امروزه Microsoft SQL Server یکی از قدرتمندترین و پر کاربردترین انواع پایگاه داده رابطه ای است.

زبان T-SQL زبان اصلی پایگاه داده Microsoft SQL Server است. و تمام برنامه هایی که با این پایگاه داده کار می کنند بایستی خواسته های خود را در قالب این زبان به سمت سرور پایگاه داده ارسال کنند.

زبان T-SQL یکی از مشتقات زبان SQL استاندارد است که توسط شرکت Microsoft و Sybase توسعه داده شده است. این زبان قابلیت های زیادی را به SQL استاندارد اضافه کرده است. مانند: برنامه نویسی رویه ای، توانایی استفاده از متغیرهای محلی، تابع های گوناگون برای کار با رشته ها و تاریخ، تغییراتی در دستورات DELETE و UPDATE و امکان بارگزاری اطلاعات در پایگاه داده توسط دستورات BULK.

زبان T-SQL تقریبا تمام ویژگی های زبان SQL استاندارد را شامل می شود. بنابراین شما با یادگیری T-SQL، زبان SQL را هم می آموزید.

اختلاف زبان های پایگاه داده SQL و T-SQL
SQL و T-SQL

این دو زبان تفاوت هایی هم با هم دارند که در جدول زیر به شرح برخی از این تفاوت ها می پردازیم:

SQL T-SQL
یک زبان برنامه نویسی که بر روی مدیریت پایگاه های داده رابطه ای تمرکز دارد. زبان رویه ای توسعه داده شده برای کار با پایگاه داده Microsoft SQL Server
یک زبان توصیفی است که نتیجه مورد نظر را در آن توصیف می کنیم. یک زبان تراکنشی است که نحوه انجام یک کار را در آن مشخص می کنیم.
زیرمجموعه ای از زبان T-SQL است می توان دستورات SQL را در آن استفاده کرد.
برای پردازش و مدیریت داده های بزرگ کاربرد دارد. دستورات این زبان بیشتر هدف گزارشگیری دارند. دارای ویژگی هایی مانند متغیر محلی و برنامه نویسی رویه ایست که به آن قدرت بیشتری در کنترل و مدیریت داده ها می دهد.
کویری ها به صورت تکی به سمت سرور ارسال می شوند. می تواند دسته ای از دستورات را در لحظه اجرا کند. از ویژگی های مختلف برنامه نویسی مانند ایجاد حلقه یا شرایط تصمیم گیری بهره می برد.

همکاری دو شرکت Microsoft و Sybase از سال 1987 شروع شد و تا سال 1994 ادامه پیدا کرد. پس از اتمام این همکاری، ما شاهد دو نسخه متفاوت از T-SQL هستیم. البته نسخه Microsoft نسبت به همکار سابق خود شناخته شده تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در اکثر موارد منظور شرکت ها، سایت ها و مقاله ها این نسخه از زبان می باشد.

در این مطلب می توانید تاریخچه و توضیحات زبان SQL را بخوانید.

در ادامه به بررسی دستور SELECT خواهیم پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن